żaluzje do białych okien

 

Białe okna to najbardziej popularne okna w polskich domach. Możemy dopasować do nich różnego rodzaju osłony okienne, w tym także żaluzje. Jakie sprawdzą się wtedy najlepiej?

Biel uznawana jest za najbardziej uniwersalny kolor w aranżacji wnętrz. Białe ściany, białe meble, białe drzwi, a także białe ramy okien dają nam najwięcej możliwości w realizacji swoich pomysłów na wygląd salonu, sypialni czy też kuchni.

Gdy decydujemy się na białe okna, na przykład okna PCV czy też okna aluminiowe, kupujemy okna dobre na lata, które będą mogły być z nami niezależnie od zmieniającej się mody.

Okna te również będą pozwalały nam na tworzenie różnych koncepcji aranżacji – dają niemalże nieograniczony wybór osłon okiennych, firanek czy zasłon. Skupmy się tutaj na jednej kwestii, a mianowicie na doborze żaluzji do białych okien. Jakie z nich sprawdzą się wtedy najlepiej?

 

Osłony okienne – żaluzje popularne od wielu lat

W kategorii osłon okiennych posiadamy do wyboru wiele różnych konstrukcji, w tym między innymi są to:

  • rolety okienne z kasetą i bez kasety
  • rolety rzymskie
  • rolety dzień noc
  • rolety harmonijkowe – plisowane
  • żaluzje pionowe – verticale
  • żaluzje poziome

Osłony te pełnią różne funkcje, w tym między innymi zabezpieczają przed wzorkiem innych osób znajdujących się na zewnątrz budynku, zmniejszają poziom nasłonecznienia, a tym samym mogą także obniżać temperaturę we wnętrzach. Także mogą one pełnić funkcję dekoracyjną – można dopasować je do aranżacji oraz stosować zamiast firanek oraz zasłon.

Dzisiaj większym powodzeniem cieszą się rolety dostępne w różnych wariantach do wyboru, ale wielu fanów posiadają również żaluzje. Jakie z nich najlepiej sprawdzą się w przypadku białych okien?

 

Żaluzje okienne – biel daje szerokie możliwości!

Gdy w domu lub w mieszkaniu posiadamy zamontowane białe okna, tak naprawdę mamy również różnorodne możliwości w doborze osłon okiennych, w tym także żaluzji okiennych.

Pod uwagę powinniśmy wziąć wtedy nie tylko ich kolorystykę, ale również konstrukcję oraz wykorzystane do ich produkcji materiały. Nie zapominajmy także o detalach takich jak elementy montażowe, elementy sterujące, tasiemki i sznureczki!

 

Żaluzje do białych okien – poziome czy pionowe?

Pod kątem konstrukcyjnym żaluzje możemy podzielić na dwie kategorie, czyli na żaluzje poziome oraz na żaluzje pionowe, które określane są również jako verticale.

Do domów najczęściej wybieramy żaluzje poziome, które składają się z poziomych lamelek połączonych sznureczkami. Możemy sterować kątem ich nachylenia, lub całkowicie podnieść je do góry, odsłaniając światło okna.

Z kolei verticale to żaluzje wybierane głównie do budynków użyteczności publicznej, na przykład do biur, urzędów, szkół. W domach stosowane są bardzo rzadko.

 

Żaluzje do białych okien – aluminiowe czy drewniane?

Gdy zamierzamy zakupić żaluzje poziome, w takim przypadku czeka nas kolejna decyzja dotycząca materiału, z którego są one wykonane. Tego typu osłony okienne wykonuje się albo z aluminium, albo z drewna, a dokładnie ze sklejki drewnianej.

Żaluzje aluminiowe spotykane są najczęściej. Lamelki wykonane są wtedy z cienkich warstw aluminium, które delikatnie uginają się pod naciskiem. Takie żaluzje możemy zakupić w różnych wariantach kolorystycznych do wyboru, w tym między innymi jako srebrne, miedziane, złote, a także w jednolitych kolorach. Dostępne są także żaluzje aluminiowe w wykończeniu drewnopodobnym.

Druga opcja to żaluzje drewniane, w których lamelki wykonane są ze sklejki drewnianej, na przykład z drewna lipowego czy bambusowego. Drewno może być także laminowane. Żaluzje drewniane posiadają najczęściej szersze lamele niż aluminiowe. Są także droższe, dlatego też musimy liczyć się wtedy z większymi wydatkami. Możemy kupić je w wielu kolorach do wyboru.

Do okien białych możemy dobrać zarówno żaluzje aluminiowe, jak również żaluzje drewniane – każde z nich będą prezentowały się świetnie!

 

Żaluzje do białych okien – jaki kolor wybrać?

Niezależnie od tego, czy będziemy chcieli kupić żaluzje poziome czy pionowe, żaluzje aluminiowe czy drewniane, przy ich doborze do białych okien główną rolę będzie grała kolorystyka.

Wiele osób uważa, że w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będą żaluzje w kolorze białym, czyli tym samym, co rama okienna. Warto jednak wskazać, że w przypadku białych ram okiennych mamy o wiele większe możliwości!

Oczywiście, klasyczna biel będzie w tym przypadku uniwersalną propozycją – będzie można wtedy dowolnie zmieniać aranżację wnętrza, a białe żaluzje zawsze będą prezentowały się dobrze. Biel także rozświetla pomieszczenia i nadaje im optycznie większą przestrzeń, dlatego to bardzo dobra propozycja do małych wnętrz.

Warto jednak wskazać, że możemy także zdecydować się na żaluzje w innych kolorach. Co wtedy wybrać?

Gdy w pomieszczeniu, do którego wybieramy żaluzje, mają pojawić się meble drewniane lub drewnopodobne, możemy wybrać takie wykończenie żaluzji, które będzie posiadało korespondujący wygląd.

Przykładowo, gdy meble będą w kolorze dębu, możemy dobrać także do nich żaluzje w takim wybarwieniu. Najlepiej zestawić je z parapetami w tym samym kolorze.

Dobrym pomysłem mogą być także kolory jednolite, na przykład kolor szary, beżowy, srebrzysty czy złotawy w przypadku żaluzji aluminiowych. Jasne kolory również dają nam szerokie możliwości aranżacyjne, a przy tym nie przytłoczą pomieszczenia.

Najlepiej zatem dokładnie poprzeglądać dostępne warianty kolorystyczne na podstawie wzorników, aby dobrać taki kolor, który sprawdzi się najlepiej, biorąc pod uwagę całokształt wnętrza!

 

Żaluzje do białych okien – zwróć uwagę na detale!

Aby dopasować żaluzje do białych okien, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na kolorystykę lamelek, ale także pozostałych elementów tej osłony okiennej, czyli elementów montażowych i sterujących, tasiemek, sznureczków.

Najlepiej, aby elementy te były dopasowane do kolorystyki materiału, czyli wtedy, gdy wybieramy białe żaluzje, były także w kolorze bieli. Elementy montażowe i sterujące możemy także dopasować o kolorystyki ramy, czyli możemy wybrać klasyczną biel.

Aby nadać żaluzjom bardziej oryginalny wygląd, możemy zdecydować się na kontrastowy kolor tasiemek i sznureczków przechodzących pionowo przez osłonę. Przykładowo, gdy wybieramy białe żaluzje, możemy wybrać taśmy w kolorze szarym albo czarnym.

Jeśli natomiast wybieramy żaluzje zasłaniające całą wnękę okienną, wówczas mamy jeszcze więcej możliwości – wtedy nie musimy dopasowywać ich już do koloru ramy.

Zapraszamy serdecznie do skorzystania z oferty w firmie MEGA Plast!Powiązane wpisy w poradniku