okno pcv z klamką na kluczyk

 

Wystarczy tylko chwila nieuwagi, aby dla dziecka okno stało się realnym zagrożeniem. Zatem bezpieczne okna to także okna bezpieczne dla najmłodszych. Jakie rozwiązania warto wybrać, by korzystanie z nich nie było związane z żadnym ryzykiem?

Niezależnie od tego, czy maluch dopiero uczy się stawiać pierwsze kroki, czy też wybiera się do przedszkola, rodzice powinni zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo także w domu. Najczęściej zabezpieczamy wtedy kontakty, szafki czy schody. Zapominamy jednak o jeszcze jednym ważnym miejscu – oknach.

Niestety, okno może stać się dla dziecka śmiertelnym niebezpieczeństwem – także wtedy, gdy mieszkamy w domu parterowym. Problemem są tutaj nie tylko okna, które zostały zostawione otwarte przez nieuwagę. Eksperci wskazują, że nawet dwulatek potrafi sam otworzyć sobie okno!

Wobec tego każdy rodzic powinien zadbać o to, aby okna były również tym elementem domu, który nie będzie stwarzał żadnego zagrożenia. Czym powinny charakteryzować się okna bezpieczne dla dziecka? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

 • Okna bezpieczne dla dzieci – czyli jakie?
 • Klamki zamykane na klucz
 • Klamki z przyciskiem
 • Blokady ograniczające otwarcie okna
 • Bezpieczne szyby
 • Moskitiery na okno
 • Zasady bezpiecznego korzystania z okien z dzieckiem
 • Gdzie można kupić okna bezpieczne dla dziecka?

Okna bezpieczne dla dzieci – czyli jakie?

Okna powinny być bezpieczne także dla najmłodszych mieszkańców domu – co jednak dokładnie kryje się pod tym wskazaniem?

Przede wszystkim okna bezpieczne dla dziecka to takie, które nie stwarzają ryzyka niebezpiecznych sytuacji, na przykład nieopatrznego otwarcia okna przez dziecko i wychylenia się na zewnątrz, co może doprowadzić do poważnego wypadku. Okna te powinny także zaoferować ochronę przed skaleczeniem w przypadku mechanicznego uszkodzenia. Gdy mówimy o bezpieczeństwie, nie możemy zapominać także o odpowiednich osłonach na okna, które blokują wlatywanie do pomieszczeń niebezpiecznych, denerwujących owadów.

Ponadto, każdy rodzic powinien porozmawiać z maluchem o bezpiecznym korzystaniu z okien i przestrzec go przed niebezpiecznymi zachowaniami.

Sprawdź już teraz najpopularniejsze metody zabezpieczania okien, które zostały stworzone także z myślą o najmłodszych!

Klamki zamykane na klucz

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w bezpiecznych oknach są klamki zamykane na kluczyk. Posiadają zamek, który jest wyposażony w kluczyk. Aby otworzyć skrzydło, konieczne jest przekręcenie kluczyka w zamku. Wtedy tylko dorosła osoba, która ma do niego dostęp, będzie mogła otworzyć okno.

To skuteczne zabezpieczenie – dziecko nie może wtedy samodzielnie otworzyć okna, gdy nie ma kluczyka. Dla mniejszych dzieci także samo przekręcenie klucza w zamku jest utrudnione. Rodzic powinien jednak pamiętać, aby najlepiej nie pozostawiać kluczyka w zamku okna, ale zawsze go wyjąć i przechowywać poza zasięgiem dzieci.

Klamki zamykane na klucz można zamówić obecnie do praktycznie wszystkich okien dostępnych w sprzedaży – na ogół musimy liczyć się wtedy z wydatkiem większym o kilkadziesiąt złotych.

Bezpieczne klamki z kluczykiem oferuje również nasza firma MEGA Plast (tutaj) – jeśli chcesz zakupić okna, które nie będą stwarzały zagrożenia dla Twojej pociechy, dobierz odpowiednią klamkę do swoich okien MEGA Plast!

Klamki z przyciskiem

Podobnym rozwiązaniem do okien z klamką z zamkiem są okna z klamką z przyciskiem. Wtedy zamiast zamka i kluczyka w klamce znajduje się przycisk.

Działanie klamki jest bardzo proste. Gdy chcemy otworzyć okno, musimy jednocześnie nacisnąć guzik, a następnie obrócić klamkę w odpowiednią pozycję.

Takie klamki także sprawdzą się wtedy, gdy chcemy zapewnić dziecku większe bezpieczeństwo, ale starsze dzieci mogą już samodzielnie próbować otworzyć okno i zrobić to z powodzeniem.

Blokady ograniczające otwarcie okna

Kolejnym rodzajem zabezpieczenia stosowanego w oknach są blokady ograniczające ich otwarcie. Na ogół montowane są one osobno, dlatego musimy dokupić je samodzielnie, gdy zamawiamy okna.

W sprzedaży znajdziemy wiele różnych typów blokad, które pozwalają na ograniczenie rozwarcia skrzydła okiennego w określonym zakresie oraz zabezpieczenie okna przed nadmiernym uchylaniem.

Blokady ograniczające otwarcie okna zapewniają dzieciom jeszcze większe bezpieczeństwo przez zmniejszenie ryzyka wypadnięcia przez okno. Można wtedy jednocześnie pozostawić okno otwarte lub uchylone w takim zakresie, aby nie stanowiło to ryzyka dla maluszka.

Warto także zaznaczyć, że blokady ograniczające otwarcie okna polecane są również właścicielom zwierząt, szczególnie kotów, które mogą próbować wyskoczyć przez uchylone okno – to dla nich śmiertelnie niebezpieczne!

Bezpieczne szyby

Gdy chcemy kupić okna bezpieczne dla dziecka, powinniśmy także zwrócić uwag na zastosowane w nich szyby. Aby zapewnić maluszkowi jeszcze większą ochronę, możemy zdecydować się na okna PCV, drewniane czy aluminiowe wyposażone w bezpieczne szyby.

Stosowane obecnie zabezpieczenia powodują, że szyby są trudniejsze w rozbiciu, na przykład przy przypadkowym uderzeniu piłką. Dodatkowo, znajdujące się na nich folie zmniejszają ryzyko skaleczenia przy ewentualnym rozbiciu okna. Folie te utrzymują kawałki szkła w miejscu – dziecko nie jest wtedy narażone na skaleczenia.

Bezpieczne szyby stosowane są także w oknach antywłamaniowych – wtedy chronią przed rozbiciem szyby przez włamywacza.

Moskitiery na okno

Warto również wskazać, że na bezpieczeństwo dziecka wpłynie także montaż moskitiery, czyli osłony, która chroni przed wlatywaniem owadów do pomieszczeń, na przykład pszczół, os, szerszeni, a także komarów i much.

Moskitiera na oknie zapewni maluszkowi komfortowy sen, a także ochroni przed swędzącymi ukłuciami. Dodatkowo, może zmniejszyć ryzyko wypadnięcia przez okno, ponieważ nie pozwala na wychylenie się przez nie.

Pamiętajmy jednak o to, że moskitiera powinna być wtedy stabilnie zamontowana na ramie okna – unikajmy moskitier klejonych na taśmy klejące albo na rzepy, ponieważ nie zapewniają wtedy tak skutecznej ochrony. Lepszym wyborem będą te z ramkami, które mogą być też wykonane na wymiar.

Zasady bezpiecznego korzystania z okien z dzieckiem

Bezpieczeństwo dziecka przy korzystaniu z okien zależy również od rodziców – to właśnie oni powinni przekazać maluszkowi najważniejsze zasady korzystania z okien.

Rodzice powinni:

 • poinstruować dziecko, aby nie wspinało się na parapet, nie powinno samodzielnie próbować otwierać okna, wychylać się z okna
 • nie pozostawiać dziecka bez opieki w pomieszczeniu, w którym okno jest uchylone lub otwarte
 • unikać wieszania na oknach kolorowych dekoracji, które mogą zaciekawić dziecko i zachęcić go do wejścia na parapet

Niestety, nie można przewidzieć wszystkich sytuacji, dlatego też rodzic powinien pamiętać o tym, jak ważne jest posiadanie „oczu dookoła głowy”, ponieważ nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć.

Gdzie można kupić okna bezpieczne dla dziecka?

Aktualnie bezpieczne dla dzieci okna dostępne są w wielu firmach oferujących stolarkę okienną. O ich zakupie powinni pomyśleć ci klienci, którzy już teraz mają dziecko albo dzieci lub też myślą o tym, aby mieć je w przyszłości – wtedy będą przyszłościową inwestycją.

Dokupienie dodatkowych elementów poprawiających bezpieczeństwo okien nie jest związane z bardzo dużym wydatkiem, na przykład dla klamek, blokad. Szyby wzmocnione to już wyższy koszt.

Warto jednak wskazać, że zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń, w tym klamek, blokad czy moskitier nie musi oznaczać wymiany całej konstrukcji okna na nową. Elementy te można dokupić również osobno do wmontowanych już okien, dzięki czemu można nadać im wtedy większy poziom bezpieczeństwa bez ponoszenia wysokich kosztów.Powiązane wpisy w poradniku