okno hst czy psk

Okno HST czy PSK – na co warto się zdecydować?

Okna przesuwne HST i PSK różnią się konstrukcją. Jakie okna sprawdzą się najlepiej na taras albo na balkon? Warto przyjrzeć się każdemu z tych systemów z bliska, aby wybrać odpowiedni wariant. Sprawdź najważniejsze zalety i wady okien HST oraz PSK!

Spis treści:

Czym są okna PSK?

Okna balkonowe w systemie PSK określane są również jako uchylno-przesuwne. Ich nazwa pochodzi od niemieckiego Parallel-Schiebe-Kipp-Tür.

Tego rodzaju stolarkę wykonuje się z profili okiennych. Od zwykłych okien różnią się wyłącznie rodzajem okuć. W tym rozwiązaniu stosuje się specjalny mechanizm PSK, który umożliwia przesuwanie skrzydła i uchylanie, dzięki czemu można łatwo wietrzyć pomieszczenie.

W związku z tym, że okna PSK wykonane są z profili okiennych, szerokość skrzydła, z powodów technologicznych, nie może przekraczać 1.3m. Dlatego też, tego typu rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku chęci uzyskania bardzo dużych powierzchni przeszklonych, bez widocznych łączeń.

Okna w systemie PSK – zalety i wady

Zalety:

 • Niska cena – okna w systemie PSK są najtańszą z obecnie dostępnych konstrukcji przesuwnych, dlatego są bardzo popularne.
 • Możliwość uchylania skrzydła – dzięki temu można łatwo wietrzyć pomieszczenia.
 • Bardzo dobra szczelność – zachowane są wszelkie parametry izolacyjne i wiatroszczelne.

Wady:

 • Mniejsze wymiary – w porównaniu z innymi systemami przesuwnymi, konstrukcje tego typu mają ograniczone gabaryty.
 • Większe ryzyko awaryjności – mechanizm okuciowy jest bardzo wrażliwy na wszelkie zanieczyszczenia, przy niewłaściwym użytkowaniu wózki i prowadnice mogą się uszkodzić.
 • Wysoki próg – w tego rodzaju systemach stosowany jest próg okienny, dlatego nie nadają się one dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i dla tych, które chcą, by system był pozbawiony progu.

Czym są okna HST?

Alternatywą dla systemów okiennych PSK są systemy HST, dedykowane wyłącznie do rozwiązań przesuwnych. Nazwa ta wywodzi się od niemieckiego Hebeschiebe Tür. Są to okna o konstrukcji podnoszono-przesuwnej.

W przypadku drzwi HST stosuje się dwa skrzydła – przesuwne oraz stałe. Po podniesieniu klamki skrzydło lekko podnosi się, a następnie można je przesunąć. Wtedy skrzydło poruszające się po specjalnych prowadnicach może być przesunięte za skrzydło stałe. Można też zablokować pozycję skrzydła ruchomego w dowolnym miejscu, zmieniając pozycję klamki.

W przypadku systemów HST dużym atutem jest możliwość tworzenia dużych przeszkleń, ponieważ szerokość pojedynczego skrzydła może wynosić nawet do 3 metrów. Oznacza to, że tego typu konstrukcje bardzo dobrze sprawdzają się w miejscach, gdzie celem jest uzyskanie dużej powierzchni przeszklonej.

Dodatkowym atutem jest również brak progu, co powoduje, że są one bardzo łatwe w codziennym użytkowaniu. Bardzo dobrze nadają się dla osób z ograniczeniami ruchowymi, poruszających się na wózkach inwalidzkich, dla dzieci. Ryzyko potknięcia na progu jest wtedy wyeliminowane.

Pod kątem komfortu obsługi tego typu systemy również są dość łatwe w otwieraniu i zamykaniu, niemniej jednak skrzydła mają większy ciężar niż w przypadku systemów PSK.

Warto też wskazać, że konstrukcja HST minimalizuje ryzyko pojawienia się usterek w porównaniu z systemem PSK.

Okna w systemie HST – zalety i wady

Zalety:

 • Brak progu – dzięki temu użytkowanie jest bardzo komfortowe.
 • Doskonałe do dużych przeszkleń – można wtedy bardzo łatwo stworzyć efektowne i nowoczesne wnętrze.
 • Łatwe otwieranie i zamykanie – skrzydło przesuwne jest jednak cięższe, więc może wymagać więcej siły.
 • Wysoka szczelność – skutecznie chronią przed ucieczką ciepła z budynku.

Wady:

 • Nie uchylają się – wobec tego, w celu przewietrzenia pomieszczenia konieczne będzie przesunięcie skrzydła, co nie zawsze jest możliwe, na przykład przy małych dzieciach, zwierzętach.
 • Wysoka cena – koszt zakupu drzwi HST jest dużo wyższy w porównaniu z oknami PSK.
 • Znaczny ciężar – tego typu systemy są najcięższymi wśród dostępnych na rynku.

Jakie okna wybrać: HST czy PSK?

Wybór pomiędzy oknami HST i PSK może być dość trudny, dlatego zawsze należy uwzględnić ich zalety i wady przed podjęciem ostatecznej decyzji.

System HST będzie najlepszym wyborem dla tych osób, którym zależy na bezprogowej konstrukcji oraz na dużych, nowoczesnych przeszkleniach. W przeciwnym wypadku, warto zdecydować się na ekonomiczny system PSK, który wprawdzie posiada ograniczenia gabarytowe i obsługuje się go trochę ciężej, ale jest znacznie tańszy.