program czyste powietrze

Czyste Powietrze – wymiana okien za mniej niż myślisz

Planujesz wymianę okien na nowe? W takim przypadku sprawdź, czy możesz otrzymać na nie dofinansowanie w programie Czyste Powietrze! Razem z nim sfinansujesz nie tylko zakup nowej instalacji grzewczej, ale również termomodernizację budynku, w tym montaż okien. Wysokość dofinansowania może wynieść nawet do 30 tysięcy złotych!

Stolarka okienna jest bardzo ważnym elementem każdego budynku jednorodzinnego. Ma również ma duże znaczenie dla utrzymania jego optymalnych parametrów cieplnych. Właśnie dlatego wtedy, gdy okna są już stare, mogą przyczyniać się do nadmiernego wychłodzenia wnętrz.

Dlaczego warto wymienić stare okna na nowe?

Wiele domów w Polsce nadal ma zamontowane stare okna drewniane albo pierwszej generacji okna PCV, które w porównaniu do obecnie stosowanych, mają niekorzystny współczynnik przenikania ciepła. Właśnie dlatego ważnym etapem termomodernizacji budynku jest wymiana stolarki okiennej na nową.

Zalety z wymiany starych okien na nowe:

 • komfort termiczny – dom lepiej utrzymuje ciepło
 • zmniejszenie rachunków za ogrzewanie – dotyczy każdej metody ogrzewania
 • większa cisza – nowoczesne okna lepiej tłumią hałasy
 • łatwa eksploatacja – różne funkcje do wyboru, brak wymagającej konserwacji
 • atrakcyjny wygląd – dopasowany do budynku i wnętrz

Wymiana okien na nowe jest związana ze sporym wydatkiem wynoszącym kilkanaście, a niekiedy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Aby zredukować te koszty, można skorzystać z dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze.

Program Czyste Powietrze – co to jest?

Czyste Powietrze to ogólnopolski program rządowy, którego głównym celem jest wymiana źródeł ciepła na nowe. Dodatkowo pozwala on na uzyskanie dotacji na przeprowadzenie termomodernizacji budynku. W ramach programu do podziału są aż 103 miliardy złotych.

Program Czyste Powietrze został opracowany po to, aby poprawić jakość powietrza w Polsce, która już od wielu lat znajduje się na bardzo niskim poziomie. To głównie efekt przestarzałych systemów ogrzewania stosowanych w domach jednorodzinnych, które odpowiadają za tak zwaną niską emisję – główne źródło rakotwórczego smogu.

Dofinansowanie w ramach programu można przeznaczyć również na zakup nowych okien, które będą wyróżniały się lepszymi parametrami technicznymi, a przez to pomogą w poprawie jakości powietrza.

Kto może otrzymać środki w ramach programu Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze przeznaczony jest dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Także mogą korzystać z niego osoby będące właścicielami lub współwłaścicielami lokali wydzielonych w budynkach jednorodzinnych mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Co ważne, program wskazuje, że dofinansowanie mogą otrzymać osoby o dochodzie rocznym nie większym niż kwota 100 tysięcy złotych.

Beneficjenci programu Czyste Powietrze mogą ubiegać się o uzyskanie środków na różne cele, w tym:

 • opcja 1 – demontaż źródła ciepła na paliwo stałe, a także kupno i montaż pompy ciepła gruntowej lub powietrze-woda do ogrzewania budynku i CWU i dodatkowe inwestycje – piszemy o nich poniżej
 • opcja 2 – demontaż źródła ciepła i dodatkowe inwestycje
 • opcja 3 – inwestycje bez demontażu źródła ciepła

W ramach dodatkowych inwestycji można zdecydować się na założenie instalacji fotowoltaicznej, kolektorów słonecznych, termomodernizację – ocieplenie budynku, montaż nowych drzwi, bram garażowych, a także okien.

Wymiana okien w ramach programu Czyste Powietrze

Aby wymienić okna w programie Czyste Powietrze, można, lecz nie trzeba kupować nowego źródła ciepła zamiast tego obecnie używanego, na przykład kotła na paliwo stałe – węgiel.

W zależności od wybranej opcji zmieniają się jednak wysokości dofinansowania. Najwyższe jest ono wtedy, gdy korzysta się z opcji 1, natomiast najniższe w opcji 3.

Gdy zatem planuje się zakup nowych okien, co także może być powiązane z wymianą kotła czy dociepleniem budynku, warto rozważyć skorzystanie z dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze.

wymiana okien dofinansowanie

Ideal 7000 – okna energooszczędne dla wymagających

Aby wymiana okien przyniosła jak największe oszczędności, warto zdecydować się na stolarkę cechującą się bardzo dobrymi parametrami energooszczędności. Dzięki temu mogą one zredukować ucieczkę ciepła z budynku, a tym samym obniżyć koszty jego utrzymania.

Doskonałym rozwiązaniem mogą być ENERGOOSZCZĘDNE okna Ideal 7000 MEGA Plast. To nowoczesne okna PCV o bardzo dobrym współczynniku przenikania ciepła na poziomie 0,79 W/m2K*, które dedykowane są do budynków energooszczędnych i pasywnych.
*obliczono dla okna 1230 x 1480 z szybą dwukomorową Ug=0.5 W/m2K z ciepłą ramką

ENERGOOSZCZĘDNE okna Ideal 7000 MEGA Plast wyróżniają się głębokością profili 85 mm, 6-komorową konstrukcją i wyposażone są w pakiety 3-szybowe o współczynniku przenikania ciepła 0,5 W/m2K z ciepłą ramką. Taka konstrukcja gwarantuje wybitne parametry termoizolacyjne.

Jednak ENERGOOSZCZĘDNE okna Ideal 7000 to nie tylko wyjątkowe ciepło, ale również estetyka. Oferujemy je w ponad 30 kolorach do wyboru, dlatego można łatwo dopasować je do architektury budynku oraz aranżacji jego wnętrz.

Ile wynosi dofinansowanie z programu Czyste Powietrze na wymianę okien?

Maksymalna dotacja w ramach programu Czyste Powietrze:

 • opcja 1 – 30 tysięcy złotych, gdy obejmuje instalację fotowoltaiczną, 25 tysięcy złotych bez instalacji fotowoltaicznej
 • opcja 2 – 25 tysięcy złotych, gdy obejmuje instalację fotowoltaiczną, 20 tysięcy złotych bez instalacji fotowoltaicznej
 • opcja 3 – 10 tysięcy złotych

Planowany jest także nabór do drugiej części programu Czyste Powietrze, który pozwoli na uzyskanie do 37 tysięcy złotych dofinansowania. Na razie nie ogłoszono terminu jego rozpoczęcia.

Uwaga! Dotacje z programu Czyste Powietrze można łączyć z ulgą termomodernizacyjną!

Jak skorzystać z dofinansowania do wymiany okien na nowe?

Aby otrzymać dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze, także na wymianę okien na nowe, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku o dofinansowanie.

Wnioski składa się do WFOŚiGW – Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właściwego dla województwa, w którym zlokalizowany jest budynek lub lokal mieszkalny.

Aktualne formularze do programu Czyste Powietrze dostępne są:

 • w Portalu Beneficjenta – jest to aplikacja znajdująca się na stronach internetowych WFOŚiGW
 • w serwisie gov.pl

Najwygodniej złożyć wniosek elektronicznie, co możliwe jest w serwisie gov.pl. Wniosek wypełnia się wtedy online, natomiast załączniki do wniosku dołącza się jako skany z wymaganymi podpisami. Wniosek podpisuje się podpisem zaufanym albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym, a potem wysyła do właściwego WFOŚiGW na wyznaczoną skrzynkę podawczą ePUAP.

Dokładne informacje dotyczące złożenia wniosku o dofinansowanie można znaleźć na stronie internetowej programu pod adresem: http://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/.

Chcesz wymienić okna na nowe i skorzystać z dofinansowania z programu Czyste Powietrze? Skorzystaj z naszej oferty w firmie MEGA Plast w Lublinie i wybierz ENERGOOSZCZĘDNE okna do swojego domu, które pomogą Ci w zmniejszeniu rachunków za ogrzewanie oraz w ochronie środowiska!

Zastanawiasz się nad wyborem pomiędzy oknami aluminiowymi a oknami PCV?
Przeczytaj koniecznie: „Okna aluminiowe czy PCV?”