żaluzje w domu

Żaluzje czy rolety – co lepsze?

Osłony na okna nie tylko mogą zapewnić nam większą prywatność, ale pełnią także szereg innych funkcji. Najbardziej popularne typy osłon to obecnie żaluzje oraz rolety, które dostępne są w wersjach zewnętrznych i wewnętrznych. Na co warto się zdecydować?

Dobór odpowiednich osłon okiennych powinien bazować przede wszystkim na naszych indywidualnych oczekiwaniach, ale również nie możemy zapominać o kwestiach praktycznych – od trwałości, poprzez bezpieczeństwo, a skończywszy na obsłudze.

Żaluzje oraz rolety to aktualnie dwa najczęściej spotykane typy osłon okiennych do domów jednorodzinnych i innych budynków. Najczęściej kojarzymy je z osłonami montowanymi we wnętrzach, ale warto wskazać także, że możemy zakupić je w wersjach zewnętrznych.

Zarówno żaluzje, jak i rolety mają swoje plusy i minusy, warto zatem zapoznać się bliżej z tymi produktami przed dokonaniem zakupu. Podpowiadamy, co będzie mogło sprawdzić się najlepiej!

  • Osłony okienne – wewnętrzne czy zewnętrzne?
  • Żaluzje – wewnętrzne i zewnętrzne
  • Rolety – wewnętrzne i zewnętrzne
  • Na co warto się zdecydować?
  • Gdzie kupić żaluzje lub rolety?

Osłony okienne – wewnętrzne czy zewnętrzne?

Osłony okien mogą być zamontowane wewnątrz budynku i na zewnątrz. Wybór miejsca montażu jest w tym przypadku kluczowy, ponieważ wpływa nie tylko na wygląd budynku, ale również na jego eksploatację i nasz komfort.

Co zatem warto wybrać? Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje o osłonach montowanych od wewnątrz i od zewnątrz.

Osłony wewnętrzne
Najczęściej decydujemy się na osłony wewnętrzne – to głównie kwestia przystępnej ceny tego rodzaju osłon, które mogą być zamontowane bezinwazyjnie na skrzydle okiennym. Osłony te stosowane są przede wszystkim w celu zapewniania prywatności domownikom – zamontowane na oknach rolety czy żaluzje chronią wtedy przed wzrokiem innych osób.

Oprócz tej roli mogą mieć one również inne funkcje – mogą ograniczać dostęp do światła do wnętrza, na przykład, żeby wygodniej oglądać telewizję lub wyspać się po nocy w pracy. Dodatkowo, mogą być także dekoracją – mogą zastąpić firanki. Szeroka gama różnych wzorów do wyboru powoduje, że można dopasować je do praktycznie każdego wnętrza – tego urządzonego nowocześnie i klasycznie.

Osłony zewnętrzne
Do dyspozycji mamy również osłony zewnętrzne, czyli takie, które umieszczane są po zewnętrznej części budynku nad oknami, a także niekiedy nad drzwiami. W tej roli najczęściej występują rolety, ale do wyboru mamy także żaluzje zewnętrzne, które nazywane są też fasadowymi.

Zewnętrzne osłony okienne również pełnią kilka funkcji. Osłaniają domowników, dlatego najczęściej zaciągane są pod wieczór. Również mogą służyć zmniejszeniu nasłonecznienia wnętrza i redukują jego nadmierne nagrzewanie się – robią to lepiej niż osłony wewnętrzne. Dobra termoizolacja, jaką się wyróżniają, powoduje, że pozwalają na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie zimą – po zaciągnięciu zatrzymują więcej ciepła w budynku.

Ponadto, osłony zewnętrzne bardzo często wybierane są ze względu na ochronę antywłamaniową. Ich specjalna, wzmocniona konstrukcja pozwala na zmniejszenie ryzyka włamań do budynku przez okna, a także przez drzwi, przy których również są montowane.

Warto także zaznaczyć, że osłony zewnętrzne również mogą pełnić funkcję dekoracyjną. W tym przypadku warto wskazać głównie na żaluzje fasadowe, które świetnie komponują się z nowoczesną architekturą.

Żaluzje – wewnętrzne i zewnętrzne

Żaluzje to osłony, które mają postać lamelek (deseczek z aluminium albo z drewna) umieszczanych się na podwieszanej konstrukcji. Lamelki mogą być dowolnie sterowane – zmiana ich kąta powoduje także zmianę oświetlenia wnętrza. Żaluzję można też podnieść w całości lub częściowo.

Żaluzje wewnętrzne
Największą popularnością cieszą się żaluzje wewnętrzne – wykonuje się je z cienkich lamelek aluminiowych w różnych kolorach albo z drewna. Te drewniane, chociaż droższe, prezentują się bardzo efektownie, więc często wybierane są jako zamiennik firan w pomieszczeniach.

Żaluzje wewnętrzne najczęściej obsługiwane są ręcznie specjalnymi sznurkami oraz drążkami.

Żaluzje zewnętrzne
Z drugiej strony mamy także do wyboru żaluzje zewnętrzne, czyli fasadowe. To mniej popularna konstrukcja, która widoczna jest często na budynkach biurowych, ale także można zastosować ją w domach jednorodzinnych.

Żaluzje fasadowe są wykonane z wzmocnionego, często dodatkowo izolowanego od wewnątrz aluminium. Sterowanie może odbywać się ręcznie albo automatycznie – na pilota. Takie osłony mogą wchodzić również w skład systemu inteligentnego domu. Chociaż są droższe od żaluzji wewnętrznych, to zapewniają dodatkową termoizolację – chronią wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem oraz wychładzaniem.

Rolety – wewnętrzne i zewnętrzne

Do wyboru mamy także rolety wewnętrzne i zewnętrzne. Osłony te wybierane są częściej niż żaluzje. Dlaczego? Głównie ze względu na niższą cenę, łatwiejsze czyszczenie, estetyczny wygląd.

Rolety wewnętrzne
Dostępne w wielu różnych wariantach do wyboru, między innymi jako mini rolety czy rolety rzymskie – poniżej dokładnie opisujemy różne modele.

Dobrze sprawdzają się w wielu zastosowaniach – zapewniają prywatność i obniżają naświetlenie wnętrza (gdy zakupimy te wykonane z grubego materiału blokującego światło). Wybrane z nich mogą być też wybrane jako dekoracyjna osłona okna we wnętrzach nowoczesnych i tradycyjnych.

Rodzaje rolet wewnętrznych:

  • mini rolety – rolety z materiału bez osłony na wałku
  • rolety w kasecie – rolety materiałowe z kasetą na wałek, bardziej eleganckie, chronią materiał przed zabrudzeniem
  • rolety rzymskie – składające się z podwieszanego materiału, stylowy wybór do wnętrz, łatwe w czyszczeniu
  • rolety dzień/noc – zbudowane z materiału z naprzemiennymi pasami przepuszczającymi i blokującymi światło, pozwalają na regulację dostępu światła do wnętrza
  • rolety plisowane, plisy – mają harmonijkową konstrukcję, mogą być zamontowane także w dole skrzydła okiennego

Rolety zewnętrzne
Druga propozycja to rolety zewnętrzne, czyli montowane z zewnątrz budynku. Mogą być to także rolety o właściwościach antywłamaniowych, które zmniejszają ryzyko włamania do budynku.

Rolety zewnętrzne zbudowane są z aluminiowego pancerza w specjalnych prowadnicach, który roluje się do kasety. Można zamówić je w różnych kolorach, dlatego można łatwo dopasować je do architektury budynku.

Pozwalają na zabezpieczenie wnętrza przed włamywaczami, a przy tym poprawiają prywatność mieszkańców, zmniejszają nasłonecznienie we wnętrzach i mają działanie termoizolacyjne.

Na co warto się zdecydować?

Zatem w obliczu tak szerokiego asortymentu zawsze pojawia się pytanie – na jakie osłony okienne warto się zdecydować? Nie ma prostej odpowiedzi, ponieważ pod uwagę powinniśmy wziąć szereg czynników, w tym między innymi swoje indywidualne oczekiwania, architekturę budynku, dostępny budżet.

Generalnie, jeśli zależy nam na określonych funkcjach osłon, na przykład na antywłamaniowości czy też na termoizolacji, warto zdecydować się na te zewnętrzne.

Jeśli jednak nie mamy takich potrzeb, zależy nam głównie na estetycznym wykończeniu wnętrza, a przy tym na uzyskaniu większej prywatności, możemy postawić na osłony wewnętrzne, które także są tańsze i mniej wymagające w montażu.

Gdzie kupić żaluzje lub rolety?

Aktualnie rolety i żaluzje można zakupić w wielu firmach, które specjalizują się w realizacji takich osłon okiennych do wnętrz oraz na zewnątrz.

Najlepiej zdecydować się na te wykonane na wymiar – wtedy mamy całkowitą pewność, że będą one indywidualnie dopasowane do miejsca montażu i będą mogły spełnić wszystkie swoje funkcje. Mamy także wtedy do wyboru pełną gamę różnych materiałów – znacznie więcej niż przy zakupie osłon gotowych.

Jeśli chcesz zakupić rolety albo żaluzje, skorzystaj z naszej oferty w firmie MEGA Plast w Lublinie!

Zachęcamy do bliższego zapoznania się z naszą pełną ofertą zaprezentowaną na stronie internetowej i zapraszamy do odwiedzenia naszego salonu mieszczącego się w Lublinie.

Może zastanawiasz się nad roletami zewnętrznymi. Przeczytaj artykuł przygotowany na ten temat:
„Okna antywłamaniowe czy rolety antywłamaniowe?”