Roleta dzień noc

 

Rolety dzień noc to kapitalna propozycja do wielu wnętrz. Te osłony okienne przeznaczone do wnętrz są jednym z ostatnich hitów. Aby stale wyglądały atrakcyjnie, pamiętajmy również o ich regularnym czyszczeniu. Jak to zrobić?

Dobór odpowiednich osłon okiennych ma duże znaczenie. Powinniśmy pamiętać wtedy nie tylko o ich estetyce, ale także o parametrach technicznych – trwałości, odporności, przepuszczalności światła, a przy tym również o dostępnych metodach utrzymania ich w czystości.

Aktualnie w sprzedaży możemy znaleźć szeroką gamę różnych osłon okiennych. Wśród nich dużym zainteresowaniem cieszą się rolety dzień noc. Dlaczego warto wybrać właśnie te osłony? Jak zadbać o to, aby zawsze wyglądały jak nowe? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami!

 

Dlaczego warto postawić na rolety dzień – noc?

Rolety dzień noc w przeciwieństwie do zwykłych rolet okiennych składają się z dwóch warstw materiału ułożonych równolegle do siebie. Materiał rolety ma podwójną konstrukcję – składa się z naprzemiennych pasów przepuszczających światło oraz zaciemniających wnętrza.
Ze względu na swoją konstrukcję rolety dzień noc umożliwiają precyzyjne sterowanie dostępem światła bez konieczności podnoszenia rolety w górę. Oczywiście, także posiadamy taką opcję, gdy chcemy wpuścić do wnętrza jak najwięcej światła. Sterowanie odbywa się ręcznie z użyciem sznurków.

Także na uwagę zasługuje wyjątkowa estetyka rolet dzień noc, które bardzo często wybierane są jako alternatywa dla firanek. Świetnie prezentują się zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach!

Rolety dzień noc świetnie nadają się do wielu wnętrz, w tym między innymi do salonów, do sypialni, do kuchni, do pokojów dziecięcych, a nawet do łazienek. Możemy zamówić je na wymiar i dopasować specjalnie do rozmiarów okna, w tym także okna balkonowego czy tarasowego.

Do dyspozycji mamy także pełną gamę różnych kolorów materiałów. Najbardziej popularne z nich to:

  • brązowy
  • szary
  • beżowy
  • biały

Ponadto możemy także wybrać inne opcje, na przykład kolor czerwony, granatowy w zależności od dostępnego asortymentu.

Żeby nasza roleta dzień noc wyglądała atrakcyjnie przez cały czas, powinniśmy także pamiętać o jej systematycznym czyszczeniu. Jak o nią zadbać? Zachęcamy do sprawdzenia naszych porad!

 

Regularne odkurzanie rolet dzień noc

Na osłonach okiennych każdego dnia osadzają się różne zanieczyszczenia, w tym między innymi kurz, pyłki roślin, włosy i inne drobinki. Z czasem mogą sprawić, że osłona przestanie wyglądać atrakcyjnie, dlatego powinniśmy usuwać je systematycznie.

Do usuwania zanieczyszczeń osadzających się na roletach dzień noc najlepiej nadaje się odkurzacz wyposażony w końcówkę w postaci miękkiej szczoteczki (możemy znaleźć ją na standardowym wyposażeniu niemalże wszystkich odkurzaczy).

Moc odkurzacza ustawiamy na najniższą. To bardzo ważne, ponieważ zbyt wysoka moc może doprowadzić do zniszczenia rolety. Wynika to z faktu, że poddany takiej sile materiał może się pognieść, dlatego też roleta nie będzie wyglądała estetycznie, a także może gorzej działać.

Roletę delikatnie czyścimy końcówką odkurzacza, przesuwając ją poziomo, pas po pasie. Zmieńmy także pozycję pasów, aby zebrać wszystkie zabrudzenia, które mogły się na nich osadzić.

Zamiast odkurzacza możemy także zastosować miotełkę do kurzu albo miękką ściereczkę – dzięki temu zminimalizujemy ryzyko zniszczenia materiału rolety. Stosujemy wtedy delikatne ruchy z góry na dół, aby strzepnąć zanieczyszczenia. Potem zbieramy je z podłogi.

Takie czyszczenie rolety dzień noc najlepiej przeprowadzać raz w tygodniu.

 

Usuwanie trudniejszych zabrudzeń z rolet dzień noc

Zdarza się, że roleta ma takie zabrudzenia, których nie możemy zebrać odkurzaczem. Przykładowo, mogą być to ślady po owadach, brudnych rękach, plamy po rozlanej kawie albo herbacie. Jak sobie z nimi poradzić?

Trudniejsze zabrudzenia na materiale rolety dzień noc najlepiej usuwać na mokro z wykorzystaniem lekko wilgotnej ściereczki zanurzonej czystej wodzie i mocno wyciśniętej. Delikatnie namaczamy palmę, a następnie ścieramy ją, starając się, aby nie rozetrzeć jej za bardzo na boki.

W przypadku, gdy zabrudzenie nie chce zejść, możemy zastosować odrobinę detergentu, na przykład płynu do mycia naczyń. Najlepiej, aby był to środek bezbarwny, ponieważ środki zabarwione mogą zafarbować materiał rolety.

Możemy także przetestować, jak zachowa się materiał rolety, stosując roztwór z detergentem na mało widocznej części materiału.

Jeśli roleta jest bardzo brudna i punktowe czyszczenie nie pomaga, możemy zdjąć ją z mechanizmu, a następnie namoczyć ją w wannie wypełnionej wodą z detergentem, który rozpuści zabrudzenia. Następnie roletę płuczemy czystą wodą i rozwieszamy do wyschnięcia.

 

Pamiętaj o wyczyszczeniu innych elementów rolety!

Aby roleta dzień noc lśniła czystością, nie możemy zapominać również o wyczyszczeniu jej kasety oraz sznureczka przeznaczonego do sterowania materiałem. Do usunięcia zabrudzeń możemy wykorzystać wtedy mokrą ściereczkę z detergentem.

Prowadnice rolety możemy od środka oczyścić odkurzaczem – pomoże nam w zebraniu kurzu znajdującego się w szczelinach.

Jak NIE należy czyścić rolet dzień noc?

  • Rolety dzień noc nie nadają się do prania w pralce.
  • Rolet dzień noc nie należy szorować ostrymi szczotkami – może doprowadzić to do wytarcia materiału.
  • Rolet nie czyścimy z użyciem mleczek czyszczących.
  • Rolety dzień noc nie powinny być czyszczone agresywnymi środkami chemicznymi, na przykład z chlorem.
  • Rolet nie powinniśmy czyścić z użyciem dużej ilości wody, która może wywołać zacieki oraz zmarszczenie materiału.
  • Rolet najlepiej nie ściągać z okna – prace możemy wykonać na rolecie wiszącej na oknie.

 

Kiedy warto wymienić rolety dzień noc na nowe?

Może jednak zdarzyć się, że roleta, która nie będzie prawidłowo wyczyszczona lub też nie będzie czyszczona regularnie, z czasem przestanie wyglądać atrakcyjnie. W takiej sytuacji warto pomyśleć o jej wymianie na nową – wtedy od razu zauważymy dużą różnicę!

Wymiana rolety może polegać wtedy zarówno na wymienieniu całej konstrukcji, czyli materiału wraz z mechanizmem oraz kasetą, ale w niektórych firmach możemy zamówić także sam materiał, czyli nie będziemy musieli płacić dodatkowo za mechanizm rolety oraz za jej kasetę.

Zapraszamy serdecznie do zakupów w firmie MEGA Plast!Powiązane wpisy w poradniku