okna energooszczedne w domu

 

Wybór odpowiedniej stolarki okiennej ma bardzo duże znaczenie. Aktualnie, gdy asortyment okien jest tak szeroki, znalezienie tych właściwych może nastręczać dużo trudności. Co warto o nich wiedzieć?

Najwięcej inwestorów decyduje się na okna PCV, czyli na okna plastikowe. Są szczelne, ciepłe, łatwe w obsłudze, nie wymagają skomplikowanej konserwacji, a przy tym są tanie. Do dyspozycji mamy jednak inne rodzaje stolarki okiennej, w tym także okna drewniane. Okna z drewna towarzyszą człowiekowi już od wieków. Dzisiaj w sprzedaży znajdziemy takie okna drewniane, które dzięki nowoczesnym metodom produkcji i zaawansowanym technologiom cechują się o wiele lepszą jakością niż te używane przed laty.

 • Okna energooszczędne – czyli jakie?
 • Zalety okien energooszczędnych
 • Jak wybrać dobre energooszczędne okna?
 • Okna energooszczędne – z drewna, czy z PCV?

Okna energooszczędne – czyli jakie?

Stolarka okienna również jest bardzo ważnym elementem termoizolacji budynku. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, ale to właśnie przez otwory okienne ucieka najwięcej ciepła z budynku. Odpowiednio dopasowane okna pozwalają jednak na zredukowanie ilości energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku, a tym samym zmniejszają wysokość rachunków.

Takie okna wybierane są przede wszystkim do budynków energooszczędnych oraz pasywnych, w których kluczowe jest zmniejszenie zapotrzebowania budynku na ciepło.

Aktualnie okna energooszczędne są dostępne w wielu wariantach do wyboru. Okna te wykonuje się zarówno z PCV, jak również z innych materiałów, na przykład z drewna.

Zalety okien energooszczędnych:

 • mniejsze straty ciepła – energooszczędna stolarka okienna pozwala na obniżenie ucieczki ciepła z wnętrz, a tym samym poprawia komfort cieplny domowników
 • ekologia – montując okna energooszczędne, przyczyniamy się do ochrony środowiska, ponieważ nie wykorzystujemy tak wielu zasobów do ogrzania budynku
 • także do dużych przeszkleń – okna energooszczędne doskonale nadają się również do wykonania dużych przeszkleń, na przykład na okna tarasowe, balkonowe

Jak wybrać dobre energooszczędne okna drewniane?

W sprzedaży można znaleźć obecnie szeroką gamę różnych okien energooszczędnych. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze?

Przy zakupie okien energooszczędnych najważniejszy będzie współczynnik Uw, który odnosi się do przenikania ciepła przez okno. Im będzie on niższy, tym lepiej.

Pamiętajmy przy tym, że współczynnik ten powinien być głównym czynnikiem, na który patrzymy przy zakupie – zdarza się, że okna o mniejszej liczbie komór są cieplejsze od tych z większa ich liczbą, więc współczynnik Uw będzie bardziej miarodajny.

Także zwróćmy uwagę na inne parametry, w tym między innymi na:

 • liczbę szyb w pakiecie – im więcej, tym lepiej
 • zastosowanie gazu szlachetnego pomiędzy szybami – poprawa parametry termoizolacyjne okien
 • powłoki niskoemisyjne na szybach – zmniejszają straty cieplne
 • gwarancja – ochrona gwarancyjna na stolarkę okienną, im dłuższa, tym lepiej

Energooszczędne okna mogą być także bezpieczne – w sprzedaży możemy znaleźć okna antywłamaniowe, które zmniejszają ryzyko włamań do budynku. Specjalne elementy antywyważeniowe, bezpieczne pakiety szybowe, klamki z zamkami powodują, że okna te cechują się większą odpornością na włamania niż okna standardowe.

Pamiętajmy o tym, że w przypadku okien energooszczędnych bardzo ważny jest ich poprawny montaż, ponieważ tylko wtedy będzie można uzyskać deklarowany przez producenta współczynnik przenikania ciepła. Najlepiej montaż stolarki energooszczędnej powierzyć specjalizującym się w tym ekipom.

Okna energooszczędne – z drewna, czy PCV?

Okna drewniane
Okna drewniane bardzo często występują w wariancie energooszczędnym – cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na zastosowanie naturalnych, przyjaznych dla środowiska, a także elegancko prezentujących się materiałów, czyli drewna.

Okna PCV
Oczywiście, możemy zdecydować się również na okna energooszczędne PCV – są bardzo łatwe w konserwacji, a przy tym tańsze niż okna drewniane. Okna PCV mogą być również wykończone okleinami drewnopodobnymi dla estetycznego efektu. Są zatem bardzo dobrą propozycją dla tych inwestorów, dla których liczą się przystępne ceny.Powiązane wpisy w poradniku