okna tarasowe Smart Slide czy HST

Co wybrać – okna tarasowe Smart Slide czy HST?

Zastanawiasz się nad wyborem okien tarasowych? Sprawdź porównanie okien Smart Slide oraz okien HST. Na co się zdecydować? Poniżej znajdziesz opis tych konstrukcji wraz z ich zaletami i wadami.

Spis treści:

Okna tarasowe przesuwne Smart Slide

Smart Slide to jedna z najnowszych technologii okien tarasowych, która obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem i wybierana jest coraz częściej. Jak działają okna Smart Slide?

W przypadku okien w systemie Smart Slide otwieranie polega na przekręceniu klamki do góry, co powoduje odsunięcie się skrzydła od ramy. Następnie wystarczy przesunąć je lekko w bok, aby otworzyć przejście.

Specjalna budowa okien tarasowych Smart Slide powoduje, że ich otwieranie i zamykanie jest bardzo proste, dlatego doskonale nadają się one również dla osób, które mają drobną budowę ciała i nie mają zbyt dużo siły, aby przesunąć ciężkie skrzydło okienne na bok.

Atutem jest także specjalny mechanizm, który szczelnie dociska skrzydło oraz uszczelki umieszczone na całym obwodzie, co powoduje, że okna Smart Slide wyróżniają się bardzo dobrą szczelnością.

Gdy natomiast chodzi o wady systemy Smart Slide, trzeba wskazać na brak możliwości uchylania okien, co powoduje, że nie nadają się one do wietrzenia pomieszczeń. By zacząć wietrzyć pomieszczenie, trzeba lekko otworzyć okno, co może być problemem, na przykład, gdy w domu przebywają małe dzieci lub zwierzęta.

Dodatkowo okna tego typu mają wyższy próg, co również może być dla wielu kupujących kłopotliwe.

Zalety i wady okien Smart Slide

Okna tarasowe Smart Slide – zalety:

 • Wysoka szczelność – zmniejszają ryzyko związane z ucieczką ciepła z budynku, dlatego nie przyczyniają się do podwyższonych rachunków.
 • Prosta obsługa – okna tarasowe Smart Slide są bardzo proste w obsłudze nawet dla osób, które nie mają zbyt dużo siły, na przykład dla kobiet, seniorów czy dla dzieci.
 • Niski ciężar – są lżejsze od okien przesuwnych HST, co powoduje, że można montować je w wielu miejscach i są proste w przenoszeniu.
 • Mało awaryjna konstrukcja – mogą posłużyć na długi czas bez konieczności ich serwisu.
 • Przystępna cena – okna Smart Slide można najczęściej kupić w niższych cenach od systemu HST, co powoduje, że są one również tak popularne.

Okna tarasowe Smart Slide – wady:

 • Brak możliwości uchylania okna – powoduje, że wietrzenie pomieszczenia może być utrudnione.
 • Wyższy próg – może być problemem dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub dla małych dzieci.

Okna tarasowe HST

Druga opcja to okna tarasowe wykonane w systemie HST. Są to okna o konstrukcji podnoszono-przesuwnej.

Okna tarasowe HST charakteryzują się wyższą ceną w porównaniu do okien Smart Slide. Ze względu na możliwość wykonania skrzydeł o maksymalnej szerokości 3m, do wnętrza dociera bardzo dużo światła. Niski próg jest dodatkowym atutem.

System HST charakteryzuje się również bardzo dobrą szczelnością, dlatego nie dopuszcza do wychłodzenia budynku.

Wśród minusów warto wskazać na dość duży ciężar tego rodzaju okien, co może powodować większe problemy z ich obsługą. Ten system również nie pozwala na uchylenie skrzydła.

Zalety i wady okien HST

Okna tarasowe HST – zalety:

 • Najlepsze do dużych przeszkleń – tego typu okna tarasowe pozwalają na tworzenie efektownych, dużych przeszkleń.
 • Brak progu – dzięki temu minimalizuje się ryzyko potknięć i są one najlepsze dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
 • Relatywnie prosta obsługa – można je łatwo otwierać i zamykać, ale są też dość ciężkie, dlatego wymagają więcej siły niż w przypadku systemu Smart Slide.
 • Bardzo dobra termoizolacja.

Okna tarasowe HST – wady:

 • Brak możliwości uchylania okna – utrudnia wietrzenie pomieszczeń.
 • Wyższa cena – za okna tego typu trzeba zapłacić zwykle więcej, w porównaniu do systemu Smart Slide.
 • Ciężkie skrzydło – dla osób o mniejszej sile może być ono dość trudne w przesuwaniu.

Co wybrać – Smart Slide czy HST?

Zarówno okna tarasowe w systemie Smart Slide, jak i HST mają określone zalety i wady. Warto więc uwzględnić je przy zakupie odpowiedniej stolarki, która będzie zapewniała codzienny komfort dla domowników.

W razie problemów z doborem odpowiedniego systemu lepiej skontaktować się ze sprzedającym, który doradzi, czy warto zdecydować się na okna wykonane w systemie Smart Slide, czy HST.