okna pcv - ciepły montaż

Ciepły montaż okien w warstwie muru – co to jest i na czym polega?

Właściwie dobrane i zamontowane okna są w stanie znacznie zredukować koszty związane z eksploatacją budynków, między innymi obniżyć rachunki za ogrzewanie. Aby uzyskać optymalny efekt, można wykonać tzw. ciepły montaż okien. Na czym dokładnie polega taka technika montażu stolarki okiennej?

Przy zakupie okien do domu jednorodzinnego lub innego budynku należy zwrócić szczególną uwagę na ich parametry termoizolacyjne. Ciepłe okna to takie, które mają niski współczynnik Uw, czyli współczynnik przenikania ciepła.

Należy jednak pamiętać o tym, że nawet jeżeli wybierze się okna o lepszym parametrze Uw i nie zamontuje się ich prawidłowo, wówczas mogą one powodować straty cieplne. Stąd tak duże znaczenie ma ciepły montaż okien, który powoli wypiera tradycyjne techniki montażowe stolarki okiennej.

Czym jest ciepły montaż okien?

Pod pojęciem jak ciepły montaż okien znajduje się specjalna technika montażowa, która polega na montażu warstwowym, wraz z uszczelnieniem stolarki taśmami paroszczelnymi i paroprzepuszczalnymi.

Najczęściej ciepły montaż okien jest prowadzony w przypadku okien energooszczędnych, pasywnych, jednak można zastosować go także do innych okien. Wykonanie montażu tego typu pozwala na utrzymanie deklarowanych przez producenta parametrów termoizolacji stolarki. W efekcie ogranicza się powstawanie tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, gdzie dochodzi od największych strat cieplnych. Poza tym ciepły montaż niesie ze sobą także szereg innych korzyści.

Zalety ciepłego montażu okien:

  • zredukowanie strat ciepła i niższe rachunki za ogrzewanie
  • skuteczne zabezpieczenie przed przeciekaniem
  • ochrona przed powstawaniem pleśni, grzybów
  • poprawa parametrów akustycznych okien
  • podwyższenie wytrzymałości konstrukcji stolarki okiennej

Na czym polega ciepły montaż okien?

Ciepły montaż okien, inaczej montaż warstwowy, polega na zastosowaniu specjalnego uszczelnienia z wykorzystaniem 3 osobnych warstw, które uzupełniają swoje funkcje i pozwalają na uzyskanie optymalnego poziomu szczelności i termoizolacji stolarki okiennej.

Ciepły montaż okien: 3 warstwy

1. Warstwa środkowa

Stanowi ona izolację termiczną i wykonana jest najczęściej z montażowej pianki poliuretanowej. Jej zadaniem jest dokładne wypełnianie przestrzeni znajdujących się pomiędzy ramą okna a ścianą. Właściwie stabilizuje okno i zapobiega formowaniu się mostków cieplnych dla maksymalnego poziomu termoizolacji.

2. Warstwa wewnętrzna

To warstwa paroszczelna umieszczana jako wewnętrzna. Zabezpiecza ona piankę montażową przed wnikaniem pary wodnej, jaka zbiera się w domu. Do wykonania tej izolacji stosuje się specjalny rodzaj paroszczelnych taśm okiennych. Chronią one przed przedostawaniem się wilgoci w szczeliny pomiędzy ramą okienną a murem.

Wykonanie warstwy paroszczelnej jest bardzo istotne, ponieważ wtedy, gdy pianka poliuretanowa zamoknie, traci swoje właściwości termiczne i akustyczne, co przyczynia się także do jej szybszego niszczenia. W efekcie okno zaczyna być coraz chłodniejsze i powoduje coraz większe straty cieplne.

3. Warstwa zewnętrzna

Trzecią warstwą stosowaną przy wykonaniu ciepłego montażu okien jest warstwa paroprzepuszczalna, umieszczana na zewnątrz. Do jej wykonania także wykorzystuje się specjalne taśmy, lecz posiadające właściwości przepuszczające parę. Celem tej warstwy jest ochrona przed wilgocią pochodzącą z deszczu, śniegu, czyli opadów atmosferycznych.

Taśmy wykorzystywane podczas ciepłego montażu wyróżniają się wysoką wytrzymałością i jednocześnie elastycznością, dlatego pracują razem z budynkiem. Są też przyczepne do większości materiałów budowlanych. Po montażu mogą być tynkowane i malowane.

Dodatkowo w trakcie ciepłego montażu okien wykorzystuje się odpowiednie kotwy, które mają na celu połączenie ramy okiennej z murem.

ciepły montaż okien pcv

Jak odbywa się ciepły montaż okien? Krok po kroku

Aktualnie producenci okien rekomendują ciepły montaż jako najlepszą technikę montażu stolarki okiennej. Prace powinny odbywać się wtedy zgodnie z zaleceniami producenta, co umożliwia również uzyskanie gwarancji na okna.

Do montażu należy zgromadzić odpowiednie materiały wskazane w instrukcji przez producenta, w tym kotwy i taśmy. Liczba kotew musi odpowiadać liczbie rekomendowanej w instrukcji.

Proces montażu ciepłego okien rozpoczyna się od przygotowania otworu okiennego. Jego wymiary muszą odpowiadać wymiarom ramy okiennej przy zachowaniu kilku milimetrów przerw, w których umieszcza się piankę montażową. Otwór okienny nie może zawierać żadnych zanieczyszczeń, na przykład pozostałości tynku, pyłu. Musi być on również odpowiednio zagruntowany.

Po właściwym przygotowaniu okna umieszcza się taśmy z klejem na ramie okiennej. Taśma paroszczelna jest montowana do wewnętrznej części ościeżnicy, z kolei przepuszczająca parę do zewnętrznej. Taśma musi być dobrze dociśnięta, a na rogach powinny być wykonane zakładki. Ramę umieszcza się w otworze i dokleja taśmy zewnętrzne do muru oraz wykonuje doszczelnienie za pomocą pianki montażowej. Następnie piankę docina się i zabezpiecza od środka budynku, doklejając taśmę paroszczelną.

Proces ciepłego montażu okien nie jest skomplikowany, jednak wymaga właściwych materiałów oraz precyzji, ponieważ tylko wtedy możliwe jest uzyskanie właściwego poziomu termoizolacji.

Komu powierzyć ciepły montaż okien?

Najlepiej, aby ciepły montaż okien został wykonany przez firmę posiadającą w tym zakresie duże doświadczenie. Stąd też najczęściej prace wykonuje ekipa montażowa salonu okien, w którym zostały one zakupione. Ekipa powinna być przeszkolona w zakresie montażu stolarki okiennej konkretnego producenta, co umożliwia klientowi zachowanie ważnej gwarancji na okna.

Wprawdzie materiały do montażu można zakupić samodzielnie i wykonać prace we własnym zakresie, lecz nie jest to zalecane. Montaż można przeprowadzić nieprawidłowo, co w konsekwencji będzie powodowało obniżenie poziomu termoizolacji okien oraz całego budynku, a nawet może wywołać pogorszenie stabilności stolarki okiennej.

Zamów okna z ciepłym montażem w MEGA Plast!

MEGA Plast – producent okien i drzwi Lublin – specjalizuje się w sprzedaży wysokiej klasy stolarki okiennej PCV oraz aluminium. Oferujemy wyłącznie sprawdzone rozwiązania – okna ciepłe, solidne i estetyczne wykonane na wymiar, dlatego zapewniają one idealny stopień dopasowania.

Wykonujemy również montaż okien, w tym montaż ciepły, korzystając z najlepszych materiałów montażowych. Nasi pracownicy to osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia ciepłego montażu okien, dzięki czemu wykonane przez nas prace wyróżniają się maksymalną efektywnością – okna są stabilne, ciepłe i wytrzymałe. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą okien na naszej stronie!

Chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom? Przeczytaj nasz artykuł o oknach antywłamaniowych.
„Okna antywłamaniowe czy rolety antywłamaniowe?”